اخبار

دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان ایلام برگزار گردید

دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان ایلام برگزار گردید
صبح روز یکشنبه دوازدهم شهریورماه در دومین روز از هفته تعاون، با حضور دکتر عسگری معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری ایلام، مهندس شیرخانی سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، خانم بی نظیر جلالی مدیر کل فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیران عضو شورای هماهنگی دستگاه های تابعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، برخی از مدیران کل دستگاه های اجرایی استان و تعاونگران، دوازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان ایلام در محل سالن اجتماعات فنی و حرفه ای ایلام برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، دکتر حشمت اله عسکری در این جشنواره گفت: تعاونی به معنی تجمیع منابع خرد برای به اشتراک گذاشتن تولید، اشتغال، کسب ثروت و تجمیع افکار و خرد جمعی است و با تجمیع این موارد، منابع خرد نیز تجهیز و دو مولفه کلیدی: تولید و معیشت محقق می شود.

معاون اقتصادی و توسعه منابع استانی استانداری ایلام افزود: تعاونی ها، یکی از ارکان اصلی اقتصاد هستند و در برنامه های چهارم توسعه 25 درصد اقتصاد کشور در بخش تعاون خلاصه می شود یک میلیارد نفر در سطح کشورعضو تعاونی ها هستند

وی با بیان این که با وارد شدن و عضویت اصولی در تعاونی ها، ابزار کار نیز فراهم می شود، گفت: برای عضویت در تعاونی ها افراد باید به صورت اصولی عضو شوند و بدون داشتن اطلاع از حقوق خود و مشارکت نداشتن در امر تصمیم گیری، باعث سلب اعتماد آن ها و کند شدن فعالیت تعاونی ها می شود.
دکتر عسکری تاکید کرد: تعاونی ها باید به دانش متکی باشند و مسئولان نیز با واکاوی سهم بخش تعاونی ها پای کار باشند که در این راستا نیز ستاد تسهیلات، مالیات، بیمه، سیستم بانکی و همه در خدمت تعاونی ها هستند و تعاونی ها نیز فعالیت خود را با استفاده از این ظرفیت ها در امتداد توسعه گسترش دهند.
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری ایلام به بازار عراق اشاره کرد و گفت: سهم ما از این بازار بسیار ناچیز و شریک دوم این کشور هستیم که نشان دهنده عدم استفاده از ظرفیت های موجود در بخش های مختلف در استان و عدم فعالیت تعاونی ها است.
وی با بیان این که افراد باید نگاه خود را به مقوله کار تغییر دهند، ادامه داد: در استان ایلام طی دو سال اخیر با اجرای اقتصاد دانش بنیان، ظرفیت خوبی برای افراد تحصیل کرده فراهم شده و در دو سال اخیر پارک علم و فناوری بیش از 30 شرکت در لوای پارک علم و فناوری و ششمین شرکت دانش بنیان نیز در ایلام ثبت کرده که موفقیت خوبی است.
دکتر عسکری گفت: جوانان جویای کار باید از ایده های خود ثروت کسب کنند و تعاونی ها نیز در این راستا باید مولد باشند و سیاست های دولت در حوزه فعالیت های دانش بنیان چشمگیر است.
مهندس شیرخانی سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ایلام، در این جشنواره گفت: استان ایلام دارای سه هزار و 285 تعاونی است که از این میزان یک هزار و 461 تعاونی فعال است.

مهندس شیرخانی یادآور شد: اگر از ظرفیت سه هزار و 280 تعاونی استفاده شود، زمینه اشتغال 23 هزار شهروند در استان ایلام فراهم می شود.
وی با بیان این که ٣5 درصد فعالیت تعاونی های استان در حوزه کشاورزی است، گفت: 35 درصد تعاونی ها نیز با مدیریت بانوان در حال فعالیت هستند که این ظرفیت نشان از حضور اثر بخش و اشتغال بانوان در استان ایلام دارد.

مهندس شیرخانی با بیان این که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به لحاظ گستردگی در زمینه ایجاد اشتغال، فعالیت های کارآفرینی و رفاه اجتماعی، ماموریت خطیری را در استان بر عهده دارد، افزود: در حال حاضر در این راستا، 10 هزار و ٧٧0 شغل در ١٣ گرایش مختلف ایجاد شده است.

خانم بی نظیر جلالی مدیر کل فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: 94 هزار و 482 تعاونی فعال در کشور با اعتبار 15 هزار میلیارد ریال وجود دارد که زمینه اشتغال یک میلیون و 600 هزار نفر را فراهم کرده است.
وی اظهار کرد: از این تعداد تعاونی، 9 هزار و 818 تعاونی مربوط به بانوان است که گردش مالی آن در سال گذشته، بیش از یک هزار و 770میلیارد ریال بوده که نشان دهنده ظرفیت عظیم بانوان در کشور است.
مدیر کل فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که یکی از مسائلی که در سطح کشور مغفول مانده، کم کاری در زمینه گفتمان، ارتقا فرهنگ تلاش و کار است، افزود: با توجه به وجود ظرفیت عظیم در وزارتخانه تعاون بخصوص وجود جوانان تحصیلکرده و بیکاری پنهان زمانی می توانیم موفق باشیم که با استفاده از همه ظرفیت ها اشتغالزایی ایجاد کنیم.
جلالی به محرومیت ها و توسعه نیافتگی موجود در استان ایلام اشاره کرد و گفت: با توجه به این کمبودها رسالت جوانان تغییر نگاه به مقوله کار است و اگر در سن مناسب جوانان را به مهارت آموزی تشویق کنیم نیاز به مشاغل دیگری از جمله کارگری، بنایی، نانوایی وغیره نیز نهادینه می شود.
وی یادآور شد: باید این تفکر را به جوانان جویای کار القا کرد که همه آن ها قادر به استخدام در ادارات و مشاغل دولتی نیستند و هر شغلی در جایگاه خود ارزشمند است و ما باید در راستای ارتقا فرهنگ کار و اشتغال از طریق استارت آپ ها و خلاقیت خلا های موجود را از بین ببریم.
جلالی با بیان این که در این راستا سه نوع سفیر فرهنگی معرفی شده که گفتمان کار و تلاش و فرهنگ ایرانی اسلامی را نهادینه کنیم، یادآور شد: در این راستا طرح سفیران نونهال فرهنگی سخت کوشی طراحی شده و قرار است تا پایان سال 6 هزار سفیر نونهال در سراسر کشور داشته باشیم.
وی افزود: هم چنین برای کارگاه هایی که بیش از50 نفر عضو دارند طرح سفیران جامعه کار، تلاش و تولید طراحی شده و با حمایت استانداری نیز قرار است طرح سفیران طلایی اجرا شود و ده  نفر از معتمدین استان شناسایی و حکم خود را توسطدکتر ربیعی مقام عالی وزارت دریافت کنند.
وی ابراز امیدواری کرد: فرهنگ تلاش و سخت کوشی در جامعه نهادینه شود و هیچ ایرانی از بیکاری رنج نبرد.

 
در پایان از  تعاونی های  برتر استان با هدای تندیس و لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.
۱۲ شهریور ۱۳۹۶ ۱۷:۰۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید