اخبار

دکتر عبدالملکی در سخنرانی خطبه‌های پیش از نماز جمعه تهران

سخنرانی, دکتر عبدلملکی, کارگر
4000هزار مسکن برای کارگران ساخته می‌شود/ 500 هزار کارگر در دولت سیزدهم به کار بازگشتند/ کاهش 38درصدی تعدیل نیروی کار نسبت به سال گذشته

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر «حجت‌الله عبدالملکی» روز جمعه 16 اردیبهشت در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران به مناسب هفته کار و کارگر گفت: در سال های بحران سازندگی، تحریم مردم و کشور، جامعه کارگری در حمایت از مردم عزیز کشورمان در راستای شکست تحریم های امریکا پیشگام بودند. وی افزود: حضرت امام (ره) در خصوص اهمیت و ارزش کارگران عزیز کشورمان بیانات مختلفی داشتند و کارگران را جزو آن دسته از گروه ها برشمردند که باعث آبادانی زمین می شوند و رهبرمعظم انقلاب اسلامی هم بارها در خصوص جایگاه و ارزش والای جامعه کارگری صحبت های گوهر باری داشته اند و تاکید کرده اند که جامعه کارگری ستون فقرات تولید کشور محسوب می شود وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: به اعتقاد رهبرمعظم انقلاب اسلامی اگر کشوری می خواهد استقلال و رونق اقتصادی به معنای واقعی کلمه داشته باشد باید برای قشر کارگر اهمیت قائل شود و به همین منظور در دولت مردمی سیزدهم، کار و کارگر جایگاه ویژه دارد و در تمام سفرهای استانی رئیس جمهور شاهد دیدار حجت الاسلام رئیسی با جامعه کارگری هستیم. در برخی از محیط های کارگری همچون معادن که حتی مسئولان محلی و منطقه ای هم به آنجا نرفته اند رئیس جمهور بازدید داشته استوی تصریح کرد: آمار تعدیل نیروی کار در فروردین امسال نسبت به سال قبل 38 درصد کمتر شده است.
عبدالملکی تاکید کرد: رئیس جمهور به بنده به عنوان خادم در دولت دستور داده اند که در نهایت برای خدمت بیشتر به جامعه کارگری کشور تلاش کنم و ما در وزارت مردمی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با توجه به گستردگی مخاطب، چهار کلان پروژه و برنامه اساسی مربوط به چهار عرصه از زندگی مرم را پیگیری می کنیم.
وی گفت: عرصه اول کار مردم و کیفیت آن است، عرصه دوم در خصوص نظام بازنشستگی مردم، عرصه سوم رفاه مردم و رفع فقر و در نهایت عرصه چهارم مدیریت سالم و کارآمد شرکت ها و کارخانه های در اختیار این وزارتخانه به عنوان امانت مردم است وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: افزایش حقوق کارگران با همکاری جامعه کارگری و کارفرمایان یکی از موضوعاتی بود که پیگیری کردیم و امید مضاعفی در کشور ایجاد کرد و معتقدیم که معیشت کاگران یکی از محورهای اصلی در دولت مردمی است که پیگیر تحقق بخشی آن هستیم. در همین ارتباط سلامت و بهداشت کار هم برایمان اهمیت دارد و خانه بهداشت کارگری را با همکاری کارفرمایان راه اندازی کردیم. تعداد چشمگیری از کارگران نیز از خدمات بهداشتی استفاده می کنند وی افزود: مسئله امنیت شغلی کارگران هم برایمان اهمیت دارد و به مشکلات حدود یک هزار و 67 شرکت و کارخانه دارای مشکلات اقتصادی رسیدگی و با حل مشکلات آنان برای 500 هزار نفر امنیت شغلی ایجاد کردیم و این افراد به کار برگشتند.
عبدالملکی گفت: در موضوع مسکن کارگری پیگیر تفاهم نامه ای برای بیش از 400 هزار نفر از کارگران هستیم که در حال اجراست و امسال ثمرات آن را می بینیم. وی با بیان اینکه یکی از ابتکارات دولت مردم در حوزه کارگری ایجاد 300 کانون تشکیل شده برای رسیدگی به مشکلات اجتماعی کارگران در حوزه کارگری است، افزود: در سال گذشته کارگران عزیز در دولت مردمی 60 مدال رنگارنگ در رشته های مختلف ورزشی به ارمغان آوردند و در حوزه انس با قرآن کریم، کارگران عزیز با شرکت در مسابقات سراسری قرآن کریم مقام های خوبی در سطح کشور کسب کردند.
وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:کارگران و کارفرمایان در سال جدید افزایش بهره وری در تولید دارند و سال گذشته بیش از 600 مرکز اموزش جوار کارگاهی، با همکاری کارفرمایان ایجاد کردیم که که در 30 سال گذشته بی نظیر بوده است و این کمکی اساسی به افزایش بهره وری نیروی کار خواهد بود . وی با بیان اینکه تعداد بسیار زیادی از کارگران بدون بیمه و بدون آتیه مشغول به کار هستند، اذعان کرد: در این زمینه در سال گذشته موفقیت بسیار خوبی کسب شد و یک میلیون و 144 هزار نفر به بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی اضافه شدند که حدود 400 هزار نفر از این افراد از شاغلان جدید هستند و 700 هزار نفر قبلا کار می‌کردند که در 6ماهه دوم سال گذشته بیمه شدند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: افزایش حقوق بازنشستگان نیز یکی از موارد پیگیری ما محسوب می شود و وام های قرض الحسنه بازنشستگان را 40 درصد افزایش دادیم. همچنین تسهیلاتی را نیز در خصوص کارگران زن داشتیم، به ویژه این که در دوران بارداری از آنان حمایت و حقوق هایشان به موقع پرداخت شود عبدالملکی خاطر نشان کرد: ما عهد کردیم که دست افراد ناسالم را از سیستم اقتصادی کشور کوتاه کنیم و در این مدت 8 ماهه این امر را اجرایی کردیم. با راه‌اندازی سامانه سوت‌زنی برای مقابله با مفاسد احتمالی با بررسی‌های بازرسی و حراستی میدانی بیش از هزار مورد فساد و تخلف شناسایی شد که بیش از 700 مورد قابل اعتنا بود که در حال پیگیری است و تعدادی از این پرونده‌ها به مراجع قانونی ارسال شده است.
وی تصریح کرد: قول می دهیم که دست مفسدان را از بیت المال در وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی کوتاه کنیم‌ و از هیاهویی که در این زمینه است ترسی نداریم و آن را دنبال می کنیم.

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۰:۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید