گزارش توصیفی- تحلیلی عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دوره دولت تدبیر و امید (سال‌های 1392-1399)

 ۱۴۰۰/۰۶/۱۰
  فایلهای مرتبط
گزارش توصیفی- تحلیلی عملکرد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دوره دولت تدبیر و امید (سال‌های 1392-1399)
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اعتبار تعدد و تنوع وظایف و مسئولیت‌های حاکمیتی، سیاست‌گذاری و راهبری صندوق‌های بازنشستگی در سطوح مختلف و با کارکردهای متنوعی می‌تواند به تحقق هدف جهش تولید کمک کند. به زبان دیگر ‌این وزارتخانه هم نقش حاکمیتی و تعیین استانداردها و ضوابط و تنظیم‌کنندگی روابط میان کارگران و کارفرمایان، هم در حوزه اشتغال و کارآفرینی و فعالیت بخش تعاونی نقش سیاست‌گذاری و تسهیل‌کننده محیط عمومی کسب و کار، هم نقش تصدی‌گری و راهبری بنگاه‌های اقتصادی وابسته به صندوق‌های بازنشستگی و هم وظیفه سیاست‌گذاری و تدارک خدمات رفاهی را برعهده دارد. ارزیابی عملکرد و ارزشیابی نتایج و دستاوردها و پیامدهای سیاست¬ها و برنامه¬های اجرا شده بخشی از فرایند منطقی برنامه¬ریزی و مهم¬ترین مبنا بلکه نقطه عزیمت تدوین برنامه¬ها و سیاست¬های آینده است. ارائه گزارش عملکرد در پایان دوره دولت¬ها یا مدیران ارشد پایان دوره فعالیت ضروری‌تر و برای ارزشیابی پراهمیت‌تر است. همزمانی پایان دوره فعالیت دولت تدبیر و امید و آغاز به کار دولت سیزدهم با آغاز فرایند تدوین برنامه هفتم توسعه اقتصادی و اجتماعی، ضرورت ارائه گزارشی روشمند، جامع و مبتنی بر داده¬ها اطلاعات موثق و به هنگام را دوچندان کرده است.

 

معاونت امور اقتصادی و برنامه­ریزی در سال گذشته اقدام به تهیه و تدوین گزارش عملکرد تحلیلی- توصیفی وزارت متبوع در سال 1398 با نگاهی به متوسط عملکرد همان شاخص­ها در دولت‌های دهم و یازدهم نمود. اکنون در روزهای پایانی دولت دوازدهم گزارش موصوف به صورت مبسوط در طول مدت حکمرانی دولت­های یازدهم و دوازدهم (دولت تدبیر و امید) با هدف­گذاری مشخص در بازه زمانی 1399-1392 در ده فصل «رفاه و تأمین اجتماعی»؛ «پایداری منابع و مصارف صندوق‌های بازنشستگی»؛ «اشتغال و آموزش نیروی کار»؛ «صیانت از نیروی کار و تنظیم روابط کار»؛ «توسعه تعاون»؛ «بنگاه­های اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی»؛ «سیاست­های حمایتی در دوره کرونا»؛ «شفافیت و سلامت اداری»؛ «نظام اداری و دولت الکترونیک» و «تعاملات بین­الملل» تهیه، تدوین و ارائه شده است.

امیدوارم این مجموعه تفسیر روشن و آگاهانه­ای از آنچه طی این سال­ها در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گذشت و افق­گستر آنچه که باید در آینده برنامه­ریزی و پی­گیری شود؛ در مقابل دیدگان ما قرار دهد.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.