نیم نگاهی به شاخص های توسعه استان خوزستان

 ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  فایلهای مرتبط
نیم نگاهی به شاخص های توسعه استان خوزستان
بر اساس مطالعات انجام شده در خصوص سنجش مولفه‌ها و شاخص‌های توسعه‌ استانی توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طی سال‌های اخیر، شش استان سیستان‌و‌بلوچستان، لرستان، خوزستان، کردستان، کرمانشاه و چهارمحال‌و‌بختیاری بالاترین نرخ بیکاری را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده‌اند که پیامد آن، پدیده‌های اقتصادی، اجتماعی و ... متعددی برای استان‌های مذکور بوده است و آنها را در رده مهاجرفرست‌ترین استان‌های کشور قرار داده است. شناسایی علل و پیامدهای این پدیده، نیازمند تحلیل عمیق‌تر و شناسایی ظرفیت‌ها و فرصت‌های این استان‌ها و استان‌های همجوار آنهاست. با شناسایی کمبودها و کاستی‌ها و همچنین، مزیت‌ها و ظرفیت‌های استان‌های مذکور، می‌توان فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اشتغال را در هر یک از استان‌ها شناسایی و در راستای رفع تنگناهای اقتصادی و اجتماعی آنها اقدام کرد.

استان خوزستان با وجود دارا بودن بیش‌ترین منابع هیدروکربوری کشور، از مشکلات عدیده‌ای برخوردار است. فقر گسترده به خصوص در مناطق شهری، حاشیه‌نشینی، وجود گرد و غبار و آلودگی ناشی از مجتمع‌های پتروشیمی و کودکان بازمانده از تحصیل از جمله مهم‌ترین این مشکلات هستند. در گزارش حاضر تلاش شده است علاوه بر بررسی شاخص‌های توسعه‌ای، اقتصادی و اجتماعی استان خوزستان در فصل اول، به بررسی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری در پهنه‌های مختلف استان در فصل دوم پرداخته شود.

بدیهی است وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولی اصلی اشتغال و رفاه در کشور اقدام به تدوین برنامه مشخصی در این استان خواهد کرد. شرکت‌های تابعه وزارتخانه نیز در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی خود پروژه‌های مختلفی برای توسعه استان مدنظر دارند که در فصل دوم به آنها نیز اشاره شده است.

.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.