گزارش یازدهم: بحران کرونا؛ چاره ای جز توسعه حمایت اجتماعی نیست

 ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
  فایلهای مرتبط
گزارش یازدهم: بحران کرونا؛ چاره ای جز توسعه حمایت اجتماعی نیست
یازدهمین گزارش «کرونا، نیروی کار و حمایت اجتماعی» توسط معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شد. مطالب منتشر شده در این شماره خلاصه‌ای از نکاتی ا‌ست که در شماره‌های اول تا دهم گزارش‌های «کرونا، نیروی کار و حمایت اجتماعی» تهیه شده است. این گزارش پس از ارائۀ خلاصه‌ای از تأثیر بحران کرونا بر نیروی کار، با توضیحی کوتاه در مورد بینش کلان، اهداف و اولویت‌‌های تولیدکنندگان این گزارش‌ها به پایان می‌رسد.

بحران کرونا:

چاره‌‌ای جز توسعۀ حمایت اجتماعی نیست

 

مجموعه گزارش‌های «کرونا، نیروی‌کار و حمایت اجتماعی» تحت نظر معاونت رفاهِ وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و با هم‌کاری جمعی از پژوهش‌گران علوم اجتماعی تهیه می‌شود. معاونت رفاه، از اواخر بهمن ماه، با هدف به‌روزسانی اطلاعات موجود از تجارب جهانی در زمینۀ حمایت‌های اجتماعی در واکنش به بحران کرونا، به ترجمه و تلخیص گزارش‌های منتشر شدۀ دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی روی آورد. به مرور، جهت استفادۀ گسترده‌تر سیاست‌گذاران، مدیران و دانشگاهیان از این مطالب، معاونت تصمیم به انتشار آن‌ها در قالب یک مجموعه گزارش گرفت. مطالب منتشر شده در این شماره خلاصه‌ای از نکاتی ا‌ست که در شماره‌های اول تا دهم گزارش‌های «کرونا، نیروی کار و حمایت اجتماعی» تهیه شده است. این گزارش پس از ارائۀ خلاصه‌ای از تأثیر بحران کرونا بر نیروی کار، با توضیحی کوتاه در مورد بینش کلان، اهداف و الویت‌‌های تولیدکنندگان این گزارش‌ها به پایان می‌رسد.

بحران کرونا و قرن 21: تبدیلِ «وضعیت بحرانی» به «وضعیت عادی جدید»

سوتیتر: قرن حاضر قرن بحران‌های مالی، محیطزیستی، جنگ و خشونت فراگیر است و تنها با سیاست‌های حمایتی می‌توان به جوامع مصونیت بخشید.

شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد «بحران» کرونا نه یک استثنا، بلکه قاعده‌ای است در قرن بحران‌زدة ۲۱؛ گزارش نهم با مرور این شواهد آغاز می‌شود. گزارش‌های سازمان ملل موارد از موارد زیر به عنوان مهمترین بحران‌ها و چالش‌های قرن یاد می‌کند:

عدم تصویب و اجرای سیاست‌های حمایت از محیط زیست و عدم قبول مسئولیت مشترک توسط بسیاری از دولت‌ها؛

بحران‌های مالی مداوم و عدم دسترسی افراد و شرکت‌ها به اعتبار بلندمدت موردنیاز برای توسعۀ پایدار؛

افزایش شدید نابرابری درآمدی در سطح جهان و تنش و درگیری اجتماعی ناشی از آن؛

عدم ایجاد تغییرات در مدیریت شهری و توسعة زیرساخت‌های لازمِ متناسب با رشد سریع شهرنشینی؛

افزایش نیاز به انرژی و احتمال برآورده نشدن نیازهای صدها میلیون خانوار؛

باقی ماندن گرسنگی و سوء تغذیه به‌عنوان یک مسئلۀ پایدار در بسیاری از کشورهای فقیر.

این مسائل، در کنار افزایش تعداد تروریسم و حملات سایبری، جنگ‌های داخلی و منطقه‌ای و زندگی در سایۀ امنیت شکننده، تأثیر عمده‌ای بر معیشت و سلامت جسمی و روانی افراد، خانوارها و اجتماعات آسیب‌پذیر خواهد گذاشت و در طول زمان به شکل‌گیری نارضایتی‌های عمده منجر خواهد شد.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.