گزارش چهارم: دولت های همسایه ایران چگونه از نیروهای کار و گروههای آسیب پذیر در برابر بحران کرونا حمایت می کنند؟

 ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
  فایلهای مرتبط
گزارش چهارم: دولت های همسایه ایران چگونه از نیروهای کار و گروههای آسیب پذیر در برابر بحران کرونا حمایت می کنند؟
چهارمین گزارش «کرونا، نیروی کار و حمایت اجتماعی» چهارمین گزارش از تجارب جهانی در مقابله با کرونا که توسط معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شده حاوی خلاصه‌ای از برنامه‌های حمایت اجتماعی برای مقابله با بحران کرونا است. در این گزارش وضعیت کشورهای همسایه‌ی ایران در ایجاد برنامه‌های حمایتی از نیروی کار و گروه‌های آسیب‌پذیر تشریح شده است.

چهارمین گزارش «کرونا، نیروی کار و حمایت اجتماعی»

چهارمین گزارش از تجارب جهانی در مقابله با کرونا که توسط معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر شده حاوی خلاصه‌ای از برنامه‌های حمایت اجتماعی برای مقابله با بحران کرونا است.  در این گزارش وضعیت کشورهای همسایه‌ی ایران در ایجاد برنامه‌های حمایتی از نیروی کار و گروه‌های آسیب‌پذیر تشریح شده است.

دولت‌های همسایۀ ایران چگونه از نیروی کار و گروه‌های آسیب‌پذیر در برابر بحران کرونا حمایت می‌کنند؟

سازمان بین‌المللی کار در ادامۀ گزارش‌های خود دربارۀ بحران کرونا، مجموعه‌ای از داده‌ها را بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است که اطلاعات جامعی را در مورد اقدامات دولت‌های مختلف در راستای مقابله با کرونا و بسته‌های حمایتی ارائه‌شده از جانب آنان در اختیار قرار می‌دهد. آن‌چه در این گزارش می‌خوانید مجموعه‌ای از اقدامات حمایتی دولت‌های همسایۀ ایران در برابر بحران کرونا می‌باشد که بر اساس داده‌های سازمان‌ بین‌المللی کار گردآوری شده‌اند. بررسی داده‌های سازمان بین‌المللی کار نشان می‌دهد که از میان هفت کشور همسایۀ ایران که در این گزارش به آن‌ها پرداخته شده است، ترکیه، آذربایجا، پاکستان و عربستان سعودی اقدامات بیشتری در جهت حمایت از نیروی‌کار و کسب‌وکارهای بخش خصوصی انجام داده‌ و بسته‌های حمایتی کامل‌تری ارائه کرده‌اند. از میان هفت کشور همسایۀ ایران که در این گزارش به آن‌ها پرداخته شده است، ترکیه، آذربایجان، پاکستان و عربستان اقدامات بیشتری در جهت حمایت از نیروی‌کار و کسب‌وکارها انجام داده‌ و بسته‌های حمایتی کامل‌تری ارائه کرده‌اند.

زنان در عصر کرونا: از بیکاری تا تجربۀ خشونت

زنان به دلیل موقعیت خود در ساختارهای اجتماعی اقتصادیِ از پیش موجود، بحران شیوع کووید-19 را به شیوه‌های متفاوتی تجربه می‌کنند و بیش از مردان در معرض پیامدهای چندگانۀ این بحران قرار گرفته‌اند. زنان نه تنها بخش بزرگی از نیروی کار جهان را، به‌ویژه در بخش اقتصاد غیررسمی، تشکیل می‌دهند، بلکه مسئولیت‌های حمایتی از اعضای خانواده و انجام کار خانگی را نیز بر عهده دارند. این در حالی است که بحران کرونا از یک سو با ایجاد بیکاری‌های گسترده، راه را برای نابودی اشتغال غالباً ناامن آن‌ها باز کرده، و از سوی دیگر با تحمیل شرایط قرنطینه، محیط خانه را برای آنان به محلی برای کار خانگی مضاعف و گاه تجربۀ خشونت‌های فزاینده بدل کرده است. زنان 70 % نیروی کار شاغل در حوزۀ سلامت را تشکیل می‌دهند و در اثر شرایط اضطراری بیمارستان‌ها به‌ دنبال شیوع ویروس کرونا، بسیاری از ملزومات حفظ سلامتی خود در محیط کار را از دست داده‌اند. بنا به اعلان وزارت کار ایالات متحده، هم زمان با موج اول کرونا، حدود 60% از افرادی که شغل‌شان را از دست‌داده‌اند زن بوده‌اند، این در حالیست که 47% از نیروی کار در آمریکا را زنان تشکیل می‌دهند.

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.